Czasowniki z końcówką -ed- dodawanie końcówki -ed do czasownika.

Czasami potrzebna jest nam druga forma czasownika, czyli „past form”. Jeśli czasownik jest regularny, wystarczy dodać do niego końcówkę -ed.

Jak w innych sytuacjach, kiedy do czasownika dodajemy końcówkę, pojawiają się czasami takie czasowniki, które mogą nam sprawić trochę kłopotu. Oto kilka rad, które pomogą wam sobie z tym poradzić:

1. Jeśli czasownik kończy się na -e dodajemy jedynie -d:

like-  liked

smile – smiled

bake- baked

2. Jeśli czasownik kończy się na -y poprzedzone spółgłoską np: -dy, -ry, – sy, – vy, , to -y zamienia się na -i, następnie dodajemy końcówkę -ed :

study- studied

try- tried

cry- cried

3. Kiedy czasownik kończy się na -y poprzedzone samogłoską np: -ay, -ey, -oy, -uy, to -y nie ulega zmianie i dodajemy normalnie końcówkę -ed do -y:

play- played

stay- stayed

enjoy- enjoyed

4. Kiedy czasownik ma jedną sylabę i kończy się na samogłoskę + spółgłoskę, to podwajamy spółgłoskę i dodajemy końcówkę -ed:

stop- stopped

plan- planned

ban- banned

5. W British English przy dodawaniu końcówki -ed do czasowników zakończonych na -l, spółgłoska zawsze ulega podwojeniu:

cancel – cancelled

travel – travelled

I to właściwie wszystko, nie ma sensu się tego uczyć na pamięć, bo i tak z czasem dodawanie końcówki wychodzi naturalnie, a nawet jeśli zrobimy błąd, to nie jest on aż tak poważny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>